ERZURUM CAĞ KEBABI

Cağ kebabı, ‘cağ kebabı’ veya ‘yatık döner’  kuzu etinden yapılan bir çeşit kebaptır.

Erzurum’un Tortum, Uzundere, Oltu, Olur ilçeleri ile Artvin’in Yusufeli ilçesine ait olan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şiş üzerinde odun ateşi eşliğinde pişirilmesiyle hazırlanır.

Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır.

Servisi, yine yöreye özgü lavaş ekmeği ile beraber yapılır.

Birçok yerde, yanlış olarak ‘çağ kebabı’ şeklinde telaffuz edilmektedir.

Pişirme:
Hazırlanan şiş, meyve veya meşe ağacı odunu kullanılarak yakılan ocakta pişirilir.

Ocağın taş ya da tuğladan yapılması Erzurum Cağ Kebabının kendine has lezzeti için önemlidir.

Şiş ateşe konulmadan yarım saat önce ateş yakılmalı ve ocağın tamamen kızması sağlanmalıdır.

Şiş durgun ateşe tabladan 15cm yükseklikte ve ateşin durumuna göre uygun bir mesafede özel düzeneğe yatay olarak konulur ve piştikçe şiş çevrilir.

Etin renginin kırmızıdan kahverengine dönme seviyesi uygun pişme durumudur.

Et hazırlanışı:
Yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş kuzudan elde edilen etlerin sinirleri ayıklanır. Etin yağ oranının %25-%30 arasında olması gerekmektedir. Etin yağ oranı fazla ise fazlalık alınır. Ayıklanan et, şişe takılmaya uygun şekilde hazırlanır. Et soslanarak bir gün dinlendirilir. Dinlendirilen et şişe takılır ve hafifçe sıkıştırılır. Kullanılan şiş kromdan yapılmıştır ve hijyendir…

 

Sunuş:
Cağ Kebabı geleneksel olarak Cağ adı verilen küçük şişle ya da talebe göre cağsız kesilerek tabakta servis edilir. Cağ adı verilen küçük şişin et takılan bölümü kromdan yapılmış 18cm uzunluğunda, 2mm kalınlığında ve 3 mm genişliğinde ucu sivri olarak imal edilir. Geleneksel olarak ahşap saplı olması tercih edilir. Cağ kullanılması durumunda, özel cağ’lar şişteki ete geçirilir ve kebap bıçağı olarak tabir edilen bıçakla kalınlığı 4-7 mm olacak şekilde kesilir. Cağ’ın alt tarafı, ocağın yanında hazırlanan ızgarada isteğe göre kızartılır ve porselen veya krom tabakta servis edilir. Bir Erzurum Oltu Kebabı ortalama 60 gr. Olarak sunulur.. Erzurum Cağ Kebabı, mevsimine göre ayrı bir tabakta da söğüş kuru soğan ve mevsimine göre söğüş domatesle servis edilir.